fbpx

POLECAMY STRONY

Galeria 21 Wieku

wirtualna galeria sztuki

Twórcy Torunia

Toruń z lat 1981 - 1990

Fotografia i film

autorskie opowieści o fotografii

Digitalizacja

płaskich dzieł sztuki

POZNAJ NASZE PROJEKTY

WIRTUALNA GALERIA XXI WIEKU

Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, jak również potrzebom Artystów, stworzyliśmy wirtualną galerię wystawową pod nazwą Galeria 21 Wieku (Gallery of the 21st century). Wirtualna galeria to zaaranżowana przez nas przestrzeń udostępniona dla twórców obrazu (fotografików, grafików, malarzy), którzy dzięki tej przestrzeni będą mogli wystawiać swoje dzieła, tworząc w ten sposób, nowoczesną formę komunikowania się z odbiorcami fotografii i pozostałych sztuk wizualnych, jak również z kolekcjonerami dzieł sztuki. 

Zaletą Galerii 21 Wieku jest nieograniczony dostęp do wystaw przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.  Aby zwiedzić wystawę, nie musimy wychodzić z domu, a prezentowane na wystawie prace można obejrzeć, spacerując po salach wystawowych i na życzenie powiększając prezentowane dzieła do rozmiarów monitora. Obecnie w Galerii 21 Wieku jest prezentowanych kilkanaście wystaw artystów z Polski, Słowacji, Łotwy,  Włoch, Rumunii.  

WEJŚCIE DO GALERII 21 WIEKU

Artyści tworzący w obszarze mediów cyfrowych zawsze mogą zaprezentować swoje prace, dostosowując ich rozmiar w komputerze do przestrzeni wirtualnej prezentacji. W ramach projektu, fundacja wykonała dla dwunastu twórców wizualnych związanych z Toruniem, cyfrowe reprodukcje ich prac, aparatem cyfrowym 80 Megapikseli. Reprodukcje wykonał dr Marek Czarnecki, artysta fotografik, posiadający najwyższy na poziomie 4. gwiazdek certyfikat kompetencji digitalizacji płaskich dzieł sztuki. Reprodukcje wykonane zostały zgodnie z zaleceniami FADGI (Federal Agency Digitisation Guide Lines), będącego liderem w dziedzinie stanowienia norm digitalizacji dzieł sztuki na świecie.

WEJŚCIE DO PROJEKTU

TWÓRCY TORUNIA

40-lecie twórczości Artysty Fotografika Marka Czarneckiego

Projekt "Twórcy Torunia - 40 lecie twórczości Marka Czarneckiego" ma za zadanie zaprezentowanie działań twórczych artysty od roku 1981. Przez lata zbiory były przez samego artystę bezpiecznie przechowywane, lecz nie zostały nigdy w pełni zinwentaryzowane ani zdigitalizowane. Zgromadzone przez lata archiwum fotograficzne to ponad 150 000 zdjęć analogowych wykonanych na filmach różnych formatów od 24x36 mm, poprzez 6x4,5, 6x6, 6x7, 6x9, 6x12 cm, panoram fotograficznych 6x9 aż po 6x70 cm oraz fotografii studyjnej 4x5 cala. Do archiwum analogowego należy dodać ponad 200 000 tysięcy fotografii cyfrowych, które wykonywane w technice negatywu cyfrowego wymagają olbrzymiej pracy i zasobów dyskowych. 

Duża część prac jest poświęcona Toruniowi i wydarzeniom, które miały miejsce w latach minionych oraz ludziom go zamieszkującym. Jako fotoreporter w latach 80-tych ub. wieku współpracował Polską Agencją Interpress oraz Tygodnikiem Regionalnym "Kujawy" dla których zrealizował dziesiątki reportaży i esejów fotograficznych. Cały czas Artysta eksperymentował z autorską, osobistą fotografią i był bacznym obserwatorem otaczającego świata. Sceptyczny ogląd rzeczywistości zaowocował dwoma srebrnymi medalami w latach 2004 i 2005 zdobytymi na Międzynarodowym Konkursie Żartu i Satyry SATYRYKON. Kolejne lata owocowały wystawami i udziałem w konkursach w Polsce i za granicą, co zaowocowało ponad 200 nagrodami, medalami i wyróżnieniami na czterech kontynentach świata. Artysta jest również ośmiokrotnym zdobywcą tzw. brytyjskiej statuetki Oskara. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Toruń. Projekt zrealizowany będzie dzieki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Odłona projektu w całości nastąpi do końca 2020 roku.


Więcej o projekcie 

35-Gigapikselowa panorama Torunia 

największą panoramą w Polsce

Widok panoramy w całości. Zobacz 35-Gigapikselową panoramą w 100% na specjalnie stworzonej interaktywnej stronie - LINK

Panorama została wykonana z 1700 pojedynczych zdjęć. Wykonanie wszystkich zdjęć w postaci RAW zajęło ponad trzy godziny. Zastosowana ogniskowa 800 mm oraz wymagana bardzo duża głębia ostrości wynikająca z konieczności zmieszczenia w głębi ostrości obiektów oddalonych od siebie o ponad 300 metrów powodowały, że aby zapewnić właściwe parametry ekspozycji, zdecydowaliśmy się na wariant czułości ISO 1600, migawkę 1/640 s oraz przysłonę F29. Dzięki temu uniknęliśmy ryzyka poruszenia aparatu wynikającego z silnego wiatru, jaki nam towarzyszył w czasie sesji zdjęciowej w dniu 18 lipca 2020 roku. Gdybyśmy chcieli wydrukować panoramę, jej wymiar wyniesie 76 metrów długości i 30 metrów wysokości. Stworzona przez nas 35-gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata. 

Autorzy projektu i fundacja For Photography dziękuje Panu Piotrowi Wieczorkowi z firmy Canon Polska za udostępnienie sprzętu i pomoc w realizacji projektu.

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Toruńczycy w okowach KORONAWIRUSA

ZBUDUJMY WSPÓLNIE ZBIOROWY PORTRET MIESZKAŃCÓW TORUNIA W OKRESIE PANDEMII KORONAWIRUSA 2020.



W 2020 roku cały świat został zaatakowany przez groźny wirus COVID-19. Wywołał on masowe zachorowania, niosąc ze sobą niebezpieczeństwo śmierci lub ciężkich powikłań. W celach ograniczenia jego działania zostaliśmy administracyjnie zmuszeni do pozostania w naszych domach, wspólnie z dziećmi próbującymi uczyć się zdalnie i pozostałą częścią rodziny. Miesiące mijają, obostrzenia są mniejsze, ale wirus ciągle nam zagraża. W tak trudnym okresie, jaki obecnie przeżywamy, wyszliśmy jako fundacja z projektem fotograficznym „Toruńczycy w okowach Koronawirusa”. 

Poprzez ten projekt zachęcamy do wspólnego stworzenia portretu mieszkańców Torunia zmagających się z życiem w czasach największej pandemii od wielu dziesięcioleci. Portret stworzony przy udziale mieszkańców Torunia i ludzi goszczących w Toruniu pozostanie w pamięci dla kolejnych pokoleń.

Więcej o projekcie